Výběr solárních panelů snadno a rychle

Rozhodli jste se zainvestovat do fotovoltaiky, ale stále tak trochu tápete, jaké solární panely pro svou solární elektrárnu vybrat a jaké další parametry sledovat? Pro lepší orientaci jsme pro vás připravili základní přehled.

Jaké parametry solárních panelů ovlivňují výkon elektrárny?

Velikost - Jednotlivé parametry jsou značné propojené, což platí také pro velikost solárních panelů. Pokud jste se rozhodli pro instalaci fotovoltaické elektrárny, zvažte jak velký výkon pro svou spotřebu hledáte? Čím větší výkon, tím větší panely nebo jejich počet. Z estetického hlediska upřednostňujeme větší a výkonnější panely, které na střeše vypadají lépe než několik méně výkonných malých panelů.

Výkon - Při výběru panelů se nejčastěji setkáte s výkonem 410 Wp (Watt-peak je jednotka vyjadřující nominální výkon fotovoltaických panelů nebo solární elektrárny). Panely s nižším výkonem nejsou vhodné, trendem je nyní přechod na panely s větším výkonem až kolem 550 Wp. Nezapomeňte, že s rostoucím výkonem roste i zmíněná velikost.

Účinnost - Kromě výkonu je důležitá také účinnost panelů. Ta určuje, kolik procent sluneční energie, která na panel dopadne, dokáží fotovoltaické články proměnit na elektřinu.Doporučujeme používat fotovoltaické panely o účinnosti nad 20 %.

Umístění – Nejen technické parametry určují výkon vaší fotovoltaické elektrárny. Panely čerpají zdroj energie ze slunce, proto je umístění panelů pro maximální výkon klíčové. Zvolte slunnou stranu střechy, kde bude panel co nejdéle vystaven slunečním paprskům. Krom světové strany je důležitý také úhel dopadu paprsků.

Typ – Výše uvedené parametry je dobré sledovat u všech fotovoltaických panelů. Většina solárních panelů se vyrábí z křemíku a jednotlivé typy mají své výhody i nevýhody. Nejčastěji se setkáte s panely monokrystalickými, polykrystalickými a amorfními. Jak se mezi sebou liší?

Monokrystalické panely – S těmi se v našich končinách setkáte nejčastěji. Tyto jednolité tmavé (hnědé až černé) panely obsahují stejnoměrné monokrystalické články s krystaly křemíku většími než 10 cm. Jsou technologicky pokročilejší a při ideálních podmínkách mají vysokou účinnost. Elektrárna z jejich složení se déle rozbíhá, ale je velmi efektivní. Pokud tedy má pozemek či střecha ideální sklon a orientaci ke slunci, budou monokrystalické panely tou správnou volbou.

Nejpokročilejším typem jsou tzv. half-cell panely, které jsou oproti klasickým panelům se 72 články osazeny dvojnásobným počtem článků o poloviční délce. Ty díky tomu dokáží vyrábět elektřinu i v polostínu, mají vyšší výkon a delší životnost. Jak je to možné? Pokud se horní část článku dostane do stínu, vyrábí elektřinu jeho spodní část, a naopak. Díky menší velikosti jsou také méně namáhány a jsou tak odolnější.

Polykrystalické panely – Oproti předchozím se nevyrábějí z jednoho kusu křemíku, ale lisováním rozemletého křemíku. Jejich články s nerovnoměrnou plochou tvořené větším počtem malých krystalků vytvářejí typickou nebesky modrou barvu. Jejich výroba je jednodušší a mají nižší účinnost. Díky svému rovnoměrnějšímu výkonu se hodí pro elektrárny, které nemají ideální orientaci vůči slunci a světlo na ně dopadá rozptýleně.

Amorfní panely - Jedná se o panely s tenkou křemíkovou vrstvou na skle či fólii. Mají značně nižší účinnost a proto potřebují pro dosažení obdobného výkonu jako předešlé dva typy panelů přibližně 2,5x větší plochu. Nižší účinnost a požadavek větší plochy jsou tak jeho nevýhodami. Amorfní panely však mají i několik výhod. Jsou velmi citlivé na rozptýlené sluneční záření a napětí udrží i při nižším svitu. Také nedochází k jejich přehřátí a proto jsou velmi účinné i v horkých letních dnech.

Zpět do obchodu