Vyplatí se solární energie i v hluboké zimě?

Chladné počasí zimních měsíců překvapivě činí solární panely ještě účinnějšími.

Zimy v Česku jsou dlouhé, chladné a často i tmavé, což nezní zrovna optimálně pro provoz fotovoltaických elektráren, které jsou závislé na slunečních paprscích. Odborníci z oboru se však shodují, že i při kratších dnech by solární energie mohla být stále nákladově efektivním opatřením ke snížení výdajů pro rezidenční, komerční a průmyslové spotřebitele.

Množství slunečního světla, které dopadá na zem v naší zeměpisné šířce, se drasticky liší v závislosti na ročním období. Kolem letního slunovratu trvá den v Česku přes 16 hodin, naopak o půl roku později v období Vánoc, kdy jsou dny nejkratší, si užíváme pouhých 8 hodin slunečního svitu. Jaký dopad mají tyto krátké dny na výkonnost solárních elektráren? Naštěstí ne takový, jak bychom si mohli myslet.

Klíčové je si uvědomit, že zásadní není počet hodin dne, ale počet hodin, kdy svítí slunce a sluneční paprsky tak dopadají na panely. A to se může i v rámci naší republiky lišit - třeba mezi rovinami a údolími, nebo městy a horskými oblastmi kvůli inverzi. A paradoxně velmi chladné počasí v minusových teplotách přináší právě slunečné počasí. Proto neexistuje rovnítko mezi tím, že by velká zima znamenala méně vyrobené energie. Naopak, problematičtější mohou být dlouhé šedé propršené podzimní, nebo i jarní dny. I v zimě tak můžete vyrobit dostatek energie a snížit své náklady při menším odběru elektřiny ze sítě.

Kromě množství slunečního svitu navíc nižší teploty nečekaně zvyšují účinnost solárních panelů. Většina výrobců solárních elektráren se shoduje, že při teplotách vyšších než 25 stupňů Celsia začínají solární panely pracovat méně efektivně, protože se mohou přehřívat.

Zima tak nakonec pro solární panely vůbec není špatná. Zimní počasí totiž udržuje panely a infrastrukturu pod nimi chladnější a díky tomu jsou panely výkonnější. Vyrábějí více energie s menšími ztrátami. Jen je dobré je chránit před nánosy ledu či sněhu a mít je vystavené slunci bez jakýchkoliv překážek jako jsou stromy nebo plot. Solární energie se tak zkrátka vyplatí i v našich zeměpisných podmínkách.

Zpět do obchodu